Nowoczesność sprzedaży bezpośredniej

Opublikuj

Nowoczesność może być postrzegana przez pryzmat wielu cech. Nie ma jednej, właściwej definicji. Dla jednych kluczowa jest szybkość, dla innych zaawansowanie technologiczne czy innowacyjność, wielu wskaże na oryginalność. Czy w obliczu złożoności tego pojęcia możemy powiedzieć, że sprzedaż bezpośrednia jest nowoczesna?

Wszystkie cechy nowoczesności prowadzą bezpośrednio bądź pośrednio do jednej najważniejszej – użyteczności. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie nie będzie nowoczesne, jeżeli nie zaspokoi potrzeb użytkowników. Z tej perspektywy sprzedaż bezpośrednia, która bazując na tradycyjnych relacjach, wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne, wydaje się być branżą współcześnie nowoczesną.
Konsultant w służbie nowoczesności
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej (PSSB) 68% sprzedawców działających w sprzedaży bezpośredniej to osoby w wieku od 18 do 44 lat. Młodzi ludzie, którzy z definicji są nowocześni, ponieważ to oni tę nowoczesność kształtują. Narzędzia, jakimi wspierają się w swojej codziennej pracy, znacznie różnią się od tych, które wiodły prym jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz częściej konsultanci prowadzą blogi, udostępniają prezentacje produktów online, czy poszukują nowych konsumentów przy pomocy Internetu. Dodatkowo dochodzi aspekt składania zamówień, gdzie 72% sprzedawców przesyła je online. Internet usprawnił i przyśpieszył działania konsultantów sprzedaży bezpośredniej, dając im więcej czasu na budowanie relacji, które są fundamentem sektora.  
Oczami konsumenta
Według danych z badania IBRIS przeprowadzonego w 2017 roku na zlecenie PSSB, aż 54% osób, które zetknęły się ze sprzedażą bezpośrednią, spotkały się z nią w Internecie. Coraz więcej osób korzysta ze stron internetowych firm działających w branży. Konsumenci szukają informacji na temat rzetelności firmy, jej produktów czy też kontaktu do konsultanta. Warto jednak podkreślić, że pawie 40% badanych, gdyby miało możliwość zakupienia wybranego produktu przez Internet lub u konsultanta, wybrałoby konsultanta. I tu właśnie należy dopatrywać się nowoczesności sprzedaży bezpośredniej, która nie zamyka się na nowe technologie, ale nie zapomina przy tym o swojej najwyższej wartości – kontakcie bezpośrednim.
Jesteśmy ciekawi Waszej opinii na ten temat. Czy sprzedaż bezpośrednia jest nowoczesna? Zachęcamy do komentowania oraz przesyłania swojej opinii na adres media@pssb.pl

Edycja komentarza

Traktuj zaznaczony tekst jako obrazek | link | pogrubienie | kursywa

Nowy Komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się !