Sprecyzowany cel, to gwarancja SUKCESU

Opublikuj

Elementarnym warunkiem osiągnięcia sukcesu jest umiejętność wyznaczania celu i pisemne zaplanowanie drogi do niego prowadzącej. Sukces to sprecyzowany cel. W wielu książkach znajdziesz złote recepty i przepisy na to jak to robić, żeby robić skutecznie. Poniżej, w skondensowanej wersji dowiesz się: dlaczego nie wyznaczamy celów, jak je wyznaczać i skąd dowiedzieć się, jakie są najważniejsze cele w naszym życiu. Ze względu na obszerność tematu podzieliliśmy go na 2 części. Oto pierwsza z nich.

Pewne badania

W 1953 roku przeprowadzono ankietę wśród absolwentów słynnego uniwersytetu w Yale. Zapytano, ilu z nich ma jasno sprecyzowane i zapisane cele na przyszłość. Tylko 3% dysponowało zapisanymi celami, 13% nie utrwaliło swoich celów w formie pisemnej, 84% natomiast nie miało w ogóle żadnych celów. 20 lat później zbadano sytuację życiową wszystkich ankietowanych. Ci, którzy na starcie spisali cele, osiągnęli znacznie więcej i ich sytuacja finansowa była o wiele lepsza niż reszty osób. W 1979 roku ponownie przeprowadzono eksperyment. Tym razem z absolwentami Harward Bussiness School. Sytuacja się powtórzyła. 3% indagowanych spisało cele, 13% miało cele sprecyzowane, chociaż ich nie zapisali, 84% nie miało celów.


Źródło: Flickr.com

Przeprowadzone 10 lat później ponowne badania tej samej grupy ujawniły zadziwiającą zbieżność wyników z rezultatami eksperymentu z 1953 roku. W naszych głowach znajduje się rodzaj samosterującej rakiety, wyposażonej w cybernetyczny mechanizm poszukiwania celu. Poruszamy się w kierunku naszego celu i modyfikujemy kurs stosownie do okoliczności. Istnieją tylko dwa gatunki na świecie, wyposażone w coś takiego: ludzie i gołębie pocztowe. Te ostatnie można przetransportować w szczelnie zamkniętej skrzynce tysiące kilometrów od rodzinnego gniazda. Wypuszczone w powietrze ptaki przez chwilę krążą, a potem nieomylnie kierują się w stronę domu. Ludzie dysponują identycznym mechanizmem. Jeżeli tylko precyzyjnie sformułujesz swoje cele, one zbliżają się do ciebie, a ty do nich.

Dlaczego nie wyznaczamy sobie celów

Istnieje kilka zasadniczych powodów dla których mamy opór i brak woli, aby wyznaczyć sobie cele. Najważniejsze z nich, to:

Nie potrafimy przeprowadzić gradacji poszczególnych celów

Ważne jest środowisko, z którego wyrosłeś (nigdy nie widziałeś, w jaki sposób wytycza się cele i nigdy nie byłeś świadkiem ich realizacji).

Przeważnie nie wiemy, jak to funkcjonuje

Można spędzić wiele lat w najlepszych szkołach, mieć dobre oceny, ale nigdy nie uczestniczyć w lekcji dotyczącej realizacji swoich marzeń. Obawiamy się odrzucenia i śmieszności. Dzieci mówią otwarcie i bez oporów o swoich celach: „chcę to zrobić lub chcę zostać tym czy tym”, szybko jednak zaczynają się orientować, że nie traktuje się ich poważnie.

Odczuwamy strach przed porażką

Jest to powód większości ponoszonych klęsk w wieku dorosłym. Klęski nie zabijają, przeciwnie, nawet mogą wzmocnić, ale strach przed klęską hamuje cię i powstrzymuje przed wytyczeniem sobie celów. Strach przed klęską sprawia, że ludzie zapominają, że jest ona nieodzownym elementem sukcesu. Nie odniesiesz go bez niepowodzenia. Klęska jest jedynie okazją do inteligentniejszego początku. Przegrana to po prostu doświadczenie, z którego należy wyciągnąć wnioski i mądrzej zacząć od nowa.

O czym pamiętać przy wyznaczaniu celów

Ludzie boją się zmian

Odczuwają strach na myśl, że nowa sytuacja może być gorsza od dotychczasowej (fenomen przemiany). Mając wytyczone cele, możesz nadać zmianom w swoim życiu pozytywny kierunek, dokładnie taki, jaki sobie wymarzysz. To właśnie cele dadzą ci kontrolę i siłę.

Twoje specyficzne uzdolnienia

 Nosisz w sobie olbrzymi potencjał talentów i możliwości, które musisz doprowadzić do rozkwitu. Zastanów się, jakie umiejętności przyniosły ci wcześniej sukcesy, co przyciągało twoją uwagę, wzbudzało zainteresowanie? Zapytaj własnej mamy, co najchętniej robiłeś, kiedy byłeś małym dzieckiem? Podczas jakiej czynności traciłeś poczucie czasu? To mógłby być twój specyficzny potencjał.

Szukaj diamentów

Największe szanse, choć nie zdajesz sobie z tego sprawy, znajdują się w zasięgu ręki, czyli obecnie wykonywany zawód, branża, w której już pracujesz.

Cele muszą tworzyć harmonijną całość. Nie mogą się wzajemnie wykluczać

- poświęcając czas na oglądanie telewizji lub bezproduktywne śledzenie tego co dzieje się w Internecie, nie możesz jednocześnie pracować

- cele powinny być twoim wyzwaniem, ale realistycznym, wiarygodnym.

Terminy

Potrzebujesz celów krótkoterminowych na 30, 60 lub 90 dni dopiero gdy nauczysz się myśleć i planować terminowo, możesz wyznaczyć sobie cele bardziej odległe na 18 miesięcy, 2–3, a nawet 5 lub 10 lat.

c.d.n.

Edycja komentarza

Traktuj zaznaczony tekst jako obrazek | link | pogrubienie | kursywa

Nowy Komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się !