Sekrety sukcesu przedsiębiorców produktywnych

Opublikuj

Autor: Martin Geiger, Effizientertrainer®, 2014-01-13 05:34:44

Liczba narzędzi, które obiecują nam zaoszczędzić czas dzięki szybko rozwijającej się technologii komunikacyjnej stale wzrasta. Ale czy to doprowadziło do tego, że mamy do dyspozycji więcej wolnego czasu? Czy dzięki temu zwiększyła się jakość naszego życia? Wręcz przeciwnie.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Nasze listy rzeczy do zrobienia monitorujemy dzięki zaawansowanym systemom zarządzania czasem, regularnie aktualizujemy terminy spotkań w naszych laptopach, wszystkie dane kontaktowe zapisane są w naszych smartfonach, a osiągalni jesteśmy niemalże przez całą dobę. Liczba narzędzi, które obiecują nam zaoszczędzić czas dzięki szybko rozwijającej się technologii komunikacyjnej stale wzrasta. Ale czy to doprowadziło do tego, że mamy do dyspozycji więcej wolnego czasu? Czy dzięki temu zwiększyła się jakość naszego życia? Wręcz przeciwnie: nasz dzień mógłby trwać 48 godzin, a i tak nie udałoby nam się zrobić wszystkiego.

Już dawno minęły czasy, kiedy dzień pracy przedsiębiorcy rozpoczynał się o 8:00 a kończył o godzinie 18:00, kiedy pracowało się tylko w tygodniu i miało wolne weekendy. Obecnie między śniadaniem biznesowym a kolacją służbową znajdziemy w terminarzu jeszcze mnóstwo niezliczonych spotkań – zwłaszcza w MLM bo to przecież biznes relacji międzyludzkich. Czas podróży i dojazdów wykorzystujemy na załatwianie zaległych rozmów telefonicznych lub odbieranie wiadomości e-mail, weekend na czytanie ważnych informacji, a noce na komunikację z partnerami biznesowymi z różnych stref czasowych. Nasza dostępność rozszerza się nieubłaganie. Wszelkie granice między życiem prywatnym a zawodowym już dawno zniknęły. Oto siedem tajemnic na sukces – one pomogą Wam odzyskać władzę nad swoim czasem i życiem.

1. GOAL – Motywujące Ustalenie Celu

Zanim będziecie mogli zająć się w pełni kwestią zarządzania czasem, musicie najpierw poświęcić swoją uwagę innemu obszarowi: ustaleniu swojego celu. Jak inaczej chcecie zmierzyć czy czas, jaki macie do dyspozycji, wykorzystujecie właściwie? Łatwo jest być człowiekiem bardzo zajętym, któremu nie udaje się osiągnąć rzeczy dla nas ważnych. Dlatego najważniejsze pytanie jakie trzeba sobie zadać brzmi: czego pragnę dokonać w obszarze mojego rozwoju osobistego, zdrowia, kariery, bogactwa, w relacjach z innymi w czasie wolnym? Odpowiedź na to pytanie będzie miała kluczowe znaczenie dla motywacji, produktywności, efektywność i oczywiście wpłynie na Wasze wyniki.

2. FOCUS – Maksymalna Koncentracja

Kto chce optymalnie zaplanować swój czas powinien wiedzieć, że 20% zadań i działań jest tak ważnych, że dzięki ich wykonaniu możemy osiągnąć 80% sukcesu. Pozostałe 80% przyczyni się natomiast do osiągnięcia zaledwie 20% wyniku. A zatem skuteczność naszej pracy nie musi być zależna od czasu, który potrzebujemy do jej wykonania, lecz od stosunku nakładu czy wysiłku do wyniku. Aby naprawdę odnieść sukces musimy nauczyć się skoncentrować naszą energię na naszą uwagę i poświęcić ją wykonywaniu jednej czynności. Skoncentrowanie się nie przychodzi wielu z nas z łatwością. Możemy wyczuć, że ok. 99,9% (ale co najmniej 80%) osób narzeka na brak czasu. Przy czym nie chodzi tu o rzeczywisty brak czasu, ale brak skoncentrowanej orientacji na cel. Przedsiębiorcy odnoszący sukces mają parcie na wykonywanie wysokowartościowych zadań, bycie aktywnym i nieprzerwane kierowanie się w stronę swojego celu. Dzięki tej orientacji na działanie nieustannie używają oni tempa, które zazwyczaj  towarzyszy nam na początku podjęcia się nowego zadania i w ten sposób są w stanie szybko oraz skutecznie doprowadzić je do końca.

3. LIMIT – Niezawodny Filtr

Trudność w skupieniu się to wina naszego rozproszenia. Z pewnością sprawia nam więcej frajdy surfowanie w internecie. Oczywiście można dla zabicia czasu porządkować również szuflady swojego biurka lub sprawdzać co kilka minut czy nie otrzymaliśmy nowych wiadomości e-mail. Tyle tylko, że nie jest produktywne! Nic tak nie zmieniło pracy biurowej na świecie jak e-maile. Początkowo miały one na celu uproszczenie i przyspieszenie procesów komunikacyjnych. Ale co z tego wyniknęło? Wiadomości e-mail należą do najczęstszych przerywników naszego współczesnego życia. Gdzie podział się zatem czas na pracę? Badanie przeprowadzone przez uniwersytet w Londynie wykazało, że nasz iloraz inteligencji zmniejsza się średnio o dziesięć punktów, gdy zostajemy rozproszeni przez dzwonek telefonu lub przychodzące wiadomości e-mail (co nawiasem mówiąc stanowi dwa razy więcej niż redukcja o cztery punkty wywołana po zapaleniu jointa). Produktywność w naszym cyfrowym świecie zależy od redukcji zakłóceń. Należy ograniczyć potok e-maili. Jeśli Ci się to uda, zostaniesz nagrodzony znaczącym przyrostem stężenia. (BTW: Martin sprawdza skrzynkę pocztową raz dziennie. Po wysłaniu do niego e-maila dostajesz autorespoder informujacy o tym – przyp. red.)

4. RESULT – Przedsiębiorcza Wydajność

Co to jest: wielu wchodzi a tylko niewiele z tego wychodzi? Rzut okiem w terminarz mówi – znowu mamy meeting! Prawie codziennie kalendarz przypomina nam o czasochłonnych spotkaniach. Spotkania są jednym z największych pożeraczy czasu. Ale nie tylko: często są one wszytskim innym, ale nie działaniem produktywnym i motywującym. Co ciekawe, do tego wniosku rzadko dochodzą Ci, którzy spotkania prowadzą, ale zazwyczaj najczęściej ich uczestnicy. A przecież meetingi mogą być bardzo przydatne – ale tylko wówczas, kiedy zostaną odpowiednio przygotowane i wydajnie przeprowadzone. I właśnie to zadanie należy często do szczególnie uciążliwych. Zdecyduj sam, czy będziesz nadal akceptować ten stan rzeczy czy fundamentalnie coś zmienisz.

5. SPEED – Przewaga Konkurencyjna: Prędkość

Poczucie, że tempo w  naszym społeczeństwie gwałtownie wzrosło mamy chyba wszyscy. Stale jesteśmy pod napięciem i w pośpiechu, ciągle staramy się zrobić coraz więcej w krótszym czasie. Jesteśmy zmuszeni do wydajności, ponieważ jesteśmy zalewani informacjami. Tymczasem czas to wielkość przebiegająca liniowo i jednakowo dla wszystkich. Tylko inaczej go odczuwamy – bardzo subiektywnie. I na tym polega wielka szansa dla przedsiębiorców: niepodzielną uwagę od decydenta zyskuje zazwyczaj ten z konkurentów, który jest najszybszy. Wszystkie pozostałe argumenty rzadko są w stanie uratować szansę, jaka została utracona z powodu małej prędkości. Często nawet cena i jakość nie jest decydującym kryterium. Liczą się szybkie wyniki. To jest to, czego oczekuje się on nas w dobie braku czasu. Kto chce skorzystać z trendu tempa, musi wykorzystać przyspieszenie przy każdej możliwej okazji. Jeśli naprawdę chcesz wywołać momentum w swojej działalności, zwiększ tempo! To wyniesie wyniki Twojej działalności biznesowej w MLM o lata świetlne do przodu!

6. LIFE – Wolność Osobista

Jednym z problemów, który doskonale znają przede wszystkim indywidualni przedsiębiorcy lub freelancerzy jest to, że ich firma nie rośnie, ponieważ nie znajdują wystarczająco dużo czasu, aby dbać o ten właśnie aspekt. Nie chodzi o to, że nie rozpoznają oni wartość swoich głównych zadań czy po prostu nie chcą poświęcić im czasu. Problem tkwi w tym, że starają się zrobić zbyt wiele sami. Są tak zajęci próbując utrzymać sprawne funkcjonowanie firmy, że nie mają czasu na skupienie się na tych najważniejszych zadaniach. Pozycja, w której prowadzisz własny biznes, oferuje Twojej pracy na własny rachunek bardzo dużo samostanowienia: sam ustalasz terminy i decydujesz za innych, kiedy, gdzie, jak i co robić. Ale oczywiście w każdej branży istnieją też liczne wyzwania sterowane zewnętrznie, które musisz opanować. Z czystego przyzwyczajenia codzienną pracą działamy niemal wyłącznie „w” zamiast „nad” naszą firmą. Zadaj sobie zatem pytanie: jakim obszarom w życiu prywatnym i w pracy chcesz poświęcić więcej czasu? Konsekwentnie odrzucaj wszystko, co nie należy do Twoich kluczowych zadań jako przedsiębiorca i zamiast tego lepiej zrób sobie wcześniej fajrant.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

7. ACTION – Zastosowanie w Praktyce

Żyjemy w świecie, który nas przytłacza. Zawsze i wszędzie. Wszystko kręci się coraz szybciej i niestety nie przestaje nawet wówczas, kiedy kładziemy jedną nogę na podłogę wstając z łóżka. Dziś dysponujemy różnego rodzaju know-how aż w nadmiarze, ale sama wiedza nie jest już gwarancją sukcesu. Jedyne co decyduje dziś o zwycięstwie lub porażce – i dość często o naszym przetrwaniu – to stopień zastosowania odpowiednich rozwiązań w praktyce i prędkość. To nie istotne, że masz ogrom pomysłów, planów i projektów. Jesteś przedsiębiorcą – a zatem musisz coś przesięwziąć. Ważne jest, abyś działał!

Nie bądź jedną z trzech żab siedzących w gorącym, letnim dniu na liściu lilii wodnej narzekających na upał – dwie z nich zdecydowały wskoczyć do orzeźwiającej wody. Ile żab nadal siedzi na liściu lilii wodnej? Wszystkie trzy! Dwie co prawda postanowiły wskoczyć do wody, ale w rzeczywistości nie skoczyły – za ich decyzją nie poszło działanie. To, co naprawdę realizujesz, ma dużo większy wpływ na Twój sukces niż cokolwiek, co po prostu wymyślisz. Chwyć decyzję i działaj!

Etapy działania - od „know-how” do „Do now”

 • Zanim zrewolucjonizujesz swoje zarządzanie czasem, sformułuj swoje cele. Dowiedz się, czego naprawdę chcesz. Jaka jest Twoja czerwona flaga? Gdzie chcesz się znaleźć za pięć, dziesięć lat?
 • Zanotuj kluczowe zadania, za które jesteś w pierwszej kolejności odpowiedzialny jako przedsiębiorca.
 • Przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności wyobraź sobie swój upragniony cel . I stale zadawaj sobie pytanie: czy wkorzystuję swój czas w sposób optymalny?
 • Rozpoczynaj dzień nie od sprawszania e-maili, ale od wykonania najważniejszego zadania.
 • Wprowadź przynajmniej jeden dzień w tygodniu wolny od spotkań. Żadnych spotkań bez jasno określonych celów i bez agendy.
 • Zwyciężają szybcy a nie doskonali. Zrób to, co jest ważne natychmiast, w przeciwnym razie ktoś inny ukradnie Twój pomysł.
 • Jakość jest rzeczą oczywistą. Dziś najszybszy dostawca dostaje zielone światło. Dostarczaj więc w miarę możliwości szybciej niż klient tego oczekuje.
 • Nie przekładaj swojego życia na później. Żyj teraz! Jak przeżyjesz swoje 86400 sekund codziennie?
 • Które obszary Twojej pracy wykonujesz z wielką radością, pasją i entuzjazmem, lepiej niż ktokolwiek inny? Zastanów się. A co w żadnym przypadku więcej nie pojawi się na planie Twojego doskonałego dnia? Konsekwentnie pozbywaj się tych rzeczy. Twoją najważniejszą umiejętnością jest zmotywować się do działania.
 • Jakie konkretne działania podejmiesz na bazie tego, czego nauczyłeś się czytając ten artykuł?
 • Najlepszy czas na działanie jest teraz! Podejmij pierwsze kroki w ciągu najbliższych 72 godzin!

Jeśli chodzi o wydajność, to przez wielu mylona jest ona z credo „wyżej, szybciej, dalej”. Ale w rzeczywistości opiera się na pytaniu: jeśli w końcu uzyskasz czas dla siebie, to jak chcesz go wykorzystać? Zasada „Effizientertainment” oznacza: Jeśli rzeczy, które trzeba zrobić, zrobisz jak najszybciej, to na rzeczy, które kochasz robić, będziesz miał tym bardziej więcej czasu. W MLM również.

Martin GeigerMartin Geiger

Martin Geiger postawił sobie jako Effizientertainer® za zadanie wpomóc swoich klientów w skutecznym uzyskaniu lepszych wyników zawodowych. Urodzony w 1968 roku w Norymberdze zwrócił na siebie uwagę bardzo wcześnie jako niezależny przedsiębiorca dzięki zawodowym sukcesom w branży usług finansowych. W ciągu kilku lat jego struktura sprzedaży znalazła się w pierwszej dziesiątce w Niemczech. Po zakończeniu swojej wyjątkowej kariery przedsiębiorcy całą swoją uwagę i twórczą moc branży rozwoju osobistego poświęcił stworzonemu Life Coaching wg. metody Martina Geigera, co stanowi dziś największy w Niemczech system licencjonowania niezależnych coacherów za pośrednictwem telefonu.

Na podstawie tych sukcesów szybko ukonstytuował się jako topowy mówca o dużym doświadczeniu praktycznym: w autentyczny i pełen entuzjazmu sposób przekazuje podczas swoich praktycznych wystąpień skuteczne i zrównoważone strategie zarządzania czasem 3.0., które rozwinął w trakcie wielu lat zarządzania przedsiębiorstwem i które z powodzeniem sam stosował. Dziś ten mieszkający w Baden-Baden mówca uchodzi już nie tylko w kręgach zawodowych za eksperta w zakresie zwiększania osobistej i zawodowej wydajności. Impulsy z wykładów, szkoleń i coachingu tego cenionego trenera są pomyślnie stosowane przez entuzjastycznych uczestników jego szkoleń w wielu znanych firmach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Hiszpanii.

ReklamaReklama

Jego sprawdzone cechy działania jak również wyjątkowe umiejętności wykonawcze nadają mu nawet w elitarnych szeregach najlepszych mówców wyjątkową pozycję. Nie na darmo jest on dzisiaj uważany za jednego z najbardziej rozchwytywanych wykładowców, któremu udaje się – jako porywającemu mówcy – dzięki wyjątkowej autentyczności zarówno umiejętnie zabawiać swoich słuchaczy, jak również z humorem przekazać swoje praktyczne strategie. (Effizientertainer®=effizienz + enertainment czyli skuteczność + dobra zabawa przyp. red.)  Jego doświadczenie w zarządzaniu i motywacji bezpośrednio przekładające się w praktyce, chętnie jest wykorzystywane dla przedsiębiorców w mediach na całym świecie, które często piszą o jego niezwykłej metodzie i publikują jego artykuły. Za swoje zasługi Europejski Sojusz Trenerów (Die Europäische Trainerallianz) wybrał go w 2007 Trenerem Roku. Więcej pod www.martingeiger.com

Edycja komentarza

Traktuj zaznaczony tekst jako obrazek | link | pogrubienie | kursywa

Nowy Komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się !